Ile czasu mo?na przechowywa? diesel w zbiorniku?

Ile czasu mo?na przechowywa? diesel w zbiorniku?
ile czasu mozna przechowywac diesel w zbiorniku

Względy oszczędnościowe, komfort, wydajność funkcjonowania – istnieje wiele powodów, dla których kierowcy, rolnicy czy przedsiębiorcy decydują się na magazynowanie paliwa. Wysokiej klasy zbiorniki na diesel pozwalają składować olej napędowy w odpowiedni sposób, dzięki czemu surowiec zachowuje swoje właściwości przez długi czas. Dlaczego tak wiele osób i podmiotów decyduje się na przechowywanie paliwa? Ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu mają możliwość regularnego tankowania użytkowanych na co dzień maszyn lub pojazdów bez konieczności dojeżdżania i korzystania z usług stacji benzynowych. Poza tym w ten sposób można sporo zaoszczędzić. Koszt oleju w hurcie jest niższy niż w detalu, a zdarzają się okresy, kiedy ceny wahają się na tyle, że lepiej jest zapewnić sobie większą ilość tańszego surowca, niż czekać, napotykając problem wzrostu cen.


Odpowiedni sposób magazynowania to podstawa

W przypadku praktycznie każdej rzeczy sposób przechowywania ma kluczowy wpływ na zachowanie jej odpowiednich właściwości. Dotyczy to magazynowania żywności, wody, nawozów i wielu innych artykułów. To samo odnosi się do paliw, w tym oleju napędowego. Decydując się zatem na wybór określonego zbiornika, trzeba mieć także na uwadze, a może przede wszystkim, właśnie ten aspekt. Oczywiście liczą się również takie czynniki, jak pojemność, kształt czy dodatkowe wyposażenie, jednak bez właściwych warunków przechowywania wiele innych kwestii nie będzie miało większego znaczenia dla jakości magazynowanego surowca. Podstawowym wyposażeniem jest zatem sprawdzony, wykonany z odpowiednich surowców zbiornik. Diesel jest paliwem wymagającym prawidłowego przechowywania, tak samo jak wiele innych surowców. Dwupłaszczowa konstrukcja sprawdza się idealnie i na pewno warto wziąć ją pod uwagę, kiedy szuka się optymalnego rozwiązania w tym zakresie.

Wykorzystywane do magazynowania oleju jednostki muszą być wyprodukowane z wysokiej klasy materiałów. Jest to ważne, aby zapewnić szczelność czy odporność na promienie UV i korozję. Są to elementy niezwykle istotne dla zachowania wysokiej jakości paliwa, dlatego nie ma się co dziwić, że sprawdzeni dostawcy zwracają na nie uwagę, podobnie jak użytkownicy dokonujący zakupu.


Diesel na lata? Nie do końca

Właściwe warunki magazynowania paliwa odgrywają bardzo ważną rolę, jednak trzeba pamiętać, że należy zwracać uwagę także na inne aspekty. Mylne jest przeświadczenie, iż zakupienie odpowiednich zbiorników wystarczy, aby olej napędowy mógł być przechowywany przez nieograniczony okres. Każde substancje mają bowiem terminy, w których są albo zdatne do użytkowania, albo charakteryzują się optymalnymi właściwościami. Okazuje się zatem, że wysokiej klasy zbiorniki na diesel doskonale spełniają swoje funkcje, jednak po określonym czasie olej i tak straci swoją jakość (w porównaniu z momentem, kiedy pojemnik został uzupełniony). Jeśli idzie o to paliwo,zdania są podzielone – część badań wskazuje, że najlepiej jest je wykorzystać w ciągu pół roku, a inni sugerują, że nawet po kilku latach można z powodzeniem tankować nim pojazdy lub maszyny. Wiele zależy oczywiście od samego surowca. Jeśli jest on wzbogacony dodatkowymi komponentami, to może być mniej trwały. Aby okres magazynowania mógł być jak najdłuższy, należy zadbać o wspomniane już wcześniej warunki, czyli rodzaj zbiornika, unikanie zmian temperatury czy wilgotności. Sam typ jednostki służącej do przechowywania paliwa też się liczy. Idealną opcją są zbiorniki dwupłaszczowe, czyli składające się z dwóch warstw. Przestrzeń między nimi służy do skraplania oleju w razie ewentualnego przecieku – jest to zatem bezpieczne rozwiązanie. Szczelność także ma przecież znaczenie dla jakości diesla. Dostawanie się jakichkolwiek pyłów czy kropli wody do zbiornika może negatywnie wpływać na właściwości oleju.


Dlaczego olej traci na jakości?

W przypadku wspomnianego już diesla okres przydatności do użycia znacząco się skraca nie tylko w przypadku nieodpowiednich warunków magazynowania. Sam skład paliwa też jest ważny. Im mniej komponentów, tym lepiej. Po jakimś czasie wytrącają się one i pogarszają jakość diesla, a nawet mogą powodować uszkodzenia układu paliwowego w maszynach czy autach.

Nie ma zatem wątpliwości, że decydując się na oszczędności bądź komfort posiadania większej ilości paliwa, warto brać pod uwagę takie kwestie, jak charakter zbiorników do składowania surowca oraz jakość samego oleju napędowego. Pozwoli to nie tylko cieszyć się wysokiej klasy paliwem przez dłuższy czas, ale też uniknąć ewentualnych uszkodzeń jednostki magazynującej czy tankowanego sprzętu bądź pojazdów. Z pewnością należy też zwracać uwagę na atesty zbiorników do przechowywania oraz korzystać z nich zgodnie z załączoną instrukcją.DESO Diesel 5000l. tank with glass filterDESO Diesel 5000l. tank with glass filter
€2,704.85 ex VAT
(€3,326.96
inc VAT)
DESO Diesel 2500l. tank with glass filterDESO Diesel 2500l. tank with glass filter
€2,400.26 ex VAT
(€2,952.31
inc VAT)

DESO Diesel 2350l. tank with glass filterDESO Diesel 2350l. tank with glass filter
€2,245.82 ex VAT
(€2,762.35
inc VAT)
DESO Diesel 1340l. tank with glass filterDESO Diesel 1340l. tank with glass filter
€1,876.88 ex VAT
(€2,308.56
inc VAT)

Posted by Tomasz Luczak
16th February 2023

Back to news