Jak magazynowa? olej nap?dowy zgodnie z przepisami?

Jak magazynowa? olej nap?dowy zgodnie z przepisami?

Jak magazynować olej napędowy zgodnie z przepisami?

Możliwość użytkowania zbiornika na olej napędowy bez wątpienia jest bardzo przydatnym rozwiązaniem. Gwarantuje komfort, ponieważ ma się dostęp do paliwa praktycznie przez cały czas, o ile oczywiście jednostka jest regularnie uzupełniana. Poza tym oznacza oszczędności, gdyż, jak wiadomo, zakup diesla w hurcie jest tańszy. Nie można też zapominać, że jest to bardzo funkcjonalna opcja na przykład dla rolników lub firm budowlanych. Maszyny lub pojazdy można tankować w miejscu wykonywania prac, co niewątpliwie stanowi duże udogodnienie. Oczywiście samo posiadanie zbiornika i korzystanie z niego wymaga spełnienia określonych wymogów. Warto o tym pamiętać, by uniknąć ewentualnych kar, a przede wszystkim – niebezpieczeństwa.


Czy zbiornik musi zostać zgłoszony?

Aby móc prawidłowo użytkować zbiornik na olej napędowy, należy przede wszystkim sprawdzić, czy wymaga on zgłoszenia. Jeżeli jego pojemność nie przekracza 2500 l, to takiej konieczności nie ma, aczkolwiek można go zarejestrować. W przypadku większych konstrukcji istnieje wymóg zgłoszenia w Urzędzie Dozoru Technicznego, o czym bez wątpienia należy pamiętać. Oczywiście zbiornik musi mieć odpowiednią dokumentację techniczną, atesty i tym podobne. Stanowią one potwierdzenie, że korzystanie z tego rodzaju produktu jest bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i otoczenia, w tym środowiska naturalnego. Zakup odpowiedniego modelu jest zatem ważnym krokiem z punktu widzenia funkcjonalności i wygody, jednak musi być poprzedzony właściwym przygotowaniem.


Jaki zbiornik jest optymalny?

Prawidłowe magazynowanie paliwa to istotne i niezwykle odpowiedzialne zadanie. Warto właściwie dopasować zbiornik, aby cieszyć się optymalnymi możliwościami. Należy też wiedzieć, jakie konstrukcje są najlepsze albo dopuszczalne w przypadku przechowywania surowców niebezpiecznych, właśnie takich jak paliwa. W odniesieniu do oleju napędowego wymogiem są konstrukcje dwupłaszczowe, czyli zbudowane z dwóch warstw, pomiędzy którymi występuje przestrzeń służąca do wyłapywania ewentualnych przecieków z wewnętrznego zbiornika. Od razu należy podkreślić, że także zbiornik jednopłaszczowy na olej napędowy może być używany w różnych lokalizacjach i branżach. W tym przypadku jednak trzeba zapewnić dodatkowe rozwiązania. O czym mowa? O obudowie – konstrukcja musi się bowiem znajdować w swego rodzaju wannie, czyli wewnątrz czterech ścian, które odpowiadają za gromadzenie potencjalnych wycieków. Warto powtórzyć, że ma to podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa całego otoczenia i jest po prostu wymogiem. Z tego powodu szukając optymalnych rozwiązań idealnie dopasowanych do określonych potrzeb, można brać pod uwagę zbiornik na olej napędowy obudowany w taki sposób, że skutecznie chroni przed przedostaniem się paliwa na zewnątrz.


W jaki sposób ustawić jednostkę magazynującą?

Użytkownicy bądź osoby planujące użytkowanie konstrukcji magazynujących paliwo, w tym olej napędowy, mogą się zdecydować na modele stacjonarne oraz mobilne. Wybór określonej wersji uzależniony jest oczywiście od konkretnych potrzeb. W przypadku firm dysponujących flotą aut, które wymagają częstego tankowania, stacjonarna opcja sprawdza się doskonale. Istnieje jednak wiele okoliczności czy branż, gdzie przydatne są modele, które można transportować w różne lokalizacje. Z całą pewnością warto więc tak dobrać konstrukcję, by mogła ona sprostać konkretnym wymaganiom. Za każdym razem należy jednak pamiętać o przepisach prawa, czyli na przykład wysokiej klasy zbiornik stacjonarny jednopłaszczowy na olej napędowy musi dysponować odpowiednią obudową. Poza tym musi być właściwie umiejscowiony, czyli znajdować się na stabilnej i niepalnej powierzchni z łatwym dostępem dla pojazdów dowożących paliwo. Na szczęście na rynku można znaleźć wiele różnego typu modeli, które bez problemów poradzą sobie z wypełnieniem oczekiwanych zadań, magazynując paliwo w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej ilości.


Inne aspekty też mają znaczenie

Oczywiście jeśli idzie o sprostanie przepisom regulującym kwestię użytkowania zbiorników na olej napędowy, to trzeba też mieć świadomość, że ważne są takie aspekty, jak odległość konstrukcji od różnych obiektów. Należy ich bezwzględnie przestrzegać i zapoznać się z nimi przed ustawieniem produktu w określonej lokalizacji. O jakich wymogach mowa? O odległości od budynków mieszkalnych, innych obiektów, linii energetycznych, drogi czy granicy działki. Te wszystkie czynniki mają znaczenie i decydując się na zbiornik na olej napędowy, trzeba mieć tego świadomość. Dzięki temu będzie się miało pewność, że przestrzegane są przepisy i po prostu uniknie się potencjalnych problemów. Dla prawidłowego magazynowania paliwa jest to kwestia, która odgrywa niezwykle ważną rolę.

Okazuje się zatem, że możliwość przechowywania oleju napędowego to rozwiązanie, które nie ogranicza się do szansy zakupu optymalnego zbiornika. Trzeba mieć na uwadze, że parametry konstrukcji oraz jej umiejscowienie mają kluczowe znaczenie i stanowią wymóg prawa. Wszystko po to, aby z paliwa można było korzystać w sposób efektywny oraz bezpieczny.


Posted by Tomasz Luczak
7th March 2023

Back to news