Czym ró?ni? si? zbiorniki dwup?aszczowe od jednop?aszczowych?
Czym różnią się zbiorniki dwupłaszczowe od jednopłaszczowych?
Magazynowanie nawozów, wody czy paliw w dużym stopniu wpływa na komfort codziennego funkcjonowania w wielu różnych dziedzinach. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm czy gospodarstw rolnych. Posiadanie zbiorników do przechowywania rozmaitych substancji sprawia, że można mieć do nich stały dostęp, a tym samym gwarantuje regularne tankowanie, nawożenie czy podlewanie. Oczywiście bez względu na określony cel czy potrzeby warto przede wszystkim idealnie dopasować jednostkę służącą do magazynowania oraz wybrać taką, która będzie się charakteryzowała doskonałą jakością.
Różne potrzeby – różne zbiorniki do wyboru
Na rynku można znaleźć bardzo bogaty wybór zbiorników służących do magazynowania oleju napędowego, wody bądź nawozów. Idealnie sprawdzają się na przykład w gospodarstwach domowych czy rolnych. Do czego mogą służyć? Chociażby do przechowywania wody, zarówno pitnej, jak i deszczówki przydatnej głównie do podlewania upraw. Inne przeznaczenia to chociażby magazynowanie paliw bądź nawozów. Wszystkie te substancje to podstawa w rolnictwie. Pojemność to niewątpliwie jedno z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się zainteresowani zakupem i użytkowaniem tego rodzaju konstrukcji. Dostępne są między innymi zbiorniki dwupłaszczowe 1200 l, które dla wielu użytkowników będą optymalne. W przypadku mniejszego zapotrzebowania świetnym rozwiązaniem mogą się okazać zbiorniki dwupłaszczowe 600 l. Zakres możliwości jest oczywiście dużo szerszy i dostępne są również jednostki mieszczące kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy litrów cieczy.
Zbiornik na nawozy – na zewnątrz oraz w budynku
W przypadku doboru optymalnych zbiorników istotna jest ich planowana lokalizacja. Popularnym rozwiązaniem są dwupłaszczowe zbiorniki do przechowywania nawozów płynnych umieszczane na zewnątrz. Na szczęście rynek zapewnia dostęp do modeli o wysokim poziomie odporności na uszkodzenia, przecieki i korozję czy wpływ promieniowania słonecznego. Dzięki temu stawianie konstrukcji na zewnątrz nie stanowi problemu i zagrożenia. Okazuje się jednak, że istnieje też inne przeznaczenie. Funkcjonalne zbiorniki dwupłaszczowe wewnętrzne idealnie sprawdzą się w budynkach, gwarantując bezpieczeństwo przechowywania substancji. W zależności od preferencji czy zapotrzebowania można więc wybrać określoną wersję i cieszyć się komfortowym użytkowaniem.
Lepsze dwupłaszczowe czy jednopłaszczowe?
Wykorzystywane wcześniej określenia jednopłaszczowe i dwupłaszczowe w stosunku do zbiorników na nawozy wymagają wyjaśnienia. W przypadku tych pierwszych ich konstrukcja ogranicza się do jednej warstwy, czyli tak zwanego płaszcza. Oczywiście jest on wykonany z wysokiej klasy tworzywa, dzięki czemu skutecznie chroni magazynowane surowce przed przenikaniem na zewnątrz oraz przed wnikaniem do nich ewentualnych zanieczyszczeń. Nowoczesne jednopłaszczowe zbiorniki do nawozów płynnych gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, aczkolwiek wielu korzystających decyduje się na inne dostępne rozwiązanie. Modele dwupłaszczowe zbudowane są nieco inaczej. To jakby dwa zbiorniki, czyli wewnętrzny oraz zewnętrzny, między którymi znajduje się wolna przestrzeń. Służy ona jako miejsce do gromadzenia ewentualnych przecieków, aby nie dostawały się one na zewnątrz. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku substancji zawierających potencjalnie szkodliwe komponenty. Dlatego wielu użytkowników, starających się dodatkowo dbać o bezpieczeństwo, wybiera dwupłaszczowe zbiorniki do przechowywania nawozów płynnych. Wybór jest stosunkowo duży, dlatego w zależności od konkretnych potrzeb można się zdecydować na optymalne rozwiązanie, mając oczywiście świadomość, że w każdym przypadku renomowany producent i dostawca zapewnia wytrzymałe, odporne i szczelne konstrukcje z gwarancją na określony okres.
Jaka forma jest optymalna?
Szukając idealnego zbiornika na nawozy i nie tylko, należy oczywiście zwracać uwagę na ich funkcjonalność, wytrzymałość i szczelność. Kształt także ma znaczenie. Względy przestrzenne decydują o tym, że wybiera się konstrukcje o określonych rozmiarach oraz formach. Można zatem postawić na zbiorniki dwupłaszczowe horyzontalne lub wertykalne. Należy kierować się przy tym względami funkcjonalnymi oraz infrastrukturalnymi. Zdarzają się bowiem lokalizacje, gdzie modele o określonej wielkości po prostu nie będą możliwe do postawienia. To samo dotyczy także wersji z jedną warstwą. Dostępne są zatem zbiorniki jednopłaszczowe wertykalne i horyzontalne, które można dopasować zgodnie z wymaganiami.
-
Posted by Tomasz Luczak
7th March 2023